Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Kiedy może zostać udzielone?

Skazujący wyrok nie zawsze musi oznaczać, że od razu zostaniemy skierowani do zakładu karnego w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Ustawodawca wprowadził kilka przesłanek, dzięki którym będziemy mogli skorzystać z odroczenia wykonania kary. W jakich więc sytuacjach jest to możliwe? Ile takie odroczenie może trwać oraz kiedy może zostać odwołane?

Warunki udzielenia odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności

Udzielenie odroczenia wykonania kary jest wyjątkiem od zasady bezzwłocznego jej wykonania i jest możliwe jedynie wówczas, gdy wykonywanie kary nie zostało jeszcze rozpoczęte. Nie można zatem wnioskować o odroczenie kary już odbywanej. Odroczenie może zostać udzielone obligatoryjnie, jak i fakultatywnie. Obligatoryjne odroczenie wykonywania kary pozbawienia wolności jest orzekane w przypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan, w którym umieszczenie skazanego w zakładzie karnym może zagrażać jego życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. Natomiast fakultatywne odroczenie wykonania  kary może być udzielone przez Sąd jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub zakład karny, w którym skazany ma odbywać karę, jest nadmiernie przeludniony. Odroczenia z tej przyczyny nie udziela się jednak skazanym, którzy dopuścili się przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, skazanym w warunkach recydywy, a także skazanym za przestępstwa popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Jak długo może trwać odroczenie?

Odroczenie, w zależności od jego przyczyny, będzie podlegało różnym wymiarom czasowym. Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z powodu choroby psychicznej skazanego będzie trwało do czasu ustania przeszkody. W przypadku udzielenia odroczenia kary pozbawienia wolności z ważnych względów rodzinnych odroczenie może zostać udzielone na czas maksymalnie do jednego roku. W przypadku kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć karę na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka. Z powodu zbyt dużej liczby osadzonych w zakładzie karnym takie odroczenie może trwać do roku. We wszystkich przypadkach odroczenie może zostać udzielone kilkukrotnie, ale nie może przekraczać maksymalnego okresu możliwego do jego udzielenia.

Jednakże, musimy pamiętać, że w trakcie trwania odroczenia będziemy mogli zostać zobowiązani przez sąd do szeregu czynności. Może to być np.: podjęcie pracy zarobkowej przez skazanego, regularne zgłaszanie się przez skazanego do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddanie się odpowiedniemu leczeniu.

Kiedy odroczenie może zostać odwołane?

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności może zostać odwołane przede wszystkim, gdy ustaje przyczyna dla której udzielono odroczenia. Inną przesłanką do odwołania przerwy jest sytuacja, gdy skazany nie korzysta z odroczenia w celu, w jakim zostało ono udzielone, bądź rażąco narusza porządek prawny, albo nie wykonuje obowiązków, jakie zostały wobec niego orzeczone w postanowieniu o udzieleniu odroczenia. W takiej sytuacji sąd penitencjarny, który wydał postanowienie o udzieleniu odroczenia będzie mógł odwołać odroczenie. Na decyzję sądu w przedmiocie udzielenia odroczenia jak również i cofnięcia odroczenia można złożyć zażalenie.

W jaki sposób odroczyć karę pozbawienia wolności?

Aby móc skorzystać z odroczenia kary pozbawienia wolności, będziemy musieli złożyć odpowiedni wniosek. Wniosek ten należy złożyć do sądu, który wydał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności. Opłata od takiego wniosku będzie wynosiła odpowiednio 80 złotych. Wniosek taki, aby był skuteczny, trzeba będzie jak najlepiej udowodnić przed sądem, w celu wykazania, iż zachodzą wymagane przesłanki do udzielenia odroczenia skazanemu. Decyzja w przedmiocie udzielenia odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności jest orzekana na posiedzeniu, w którym może wziąć udział skazany wraz z obrońcą. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy adwokata, który specjalizuje się w sprawach z kodeksu karnego oraz kodeksu karnego wykonawczego. Będzie on mógł najlepiej udowodnić przesłanki do udzielenia odroczenia, a także będzie służył pomocą prawną podczas dalszego odbywania kary.

****

Udzielenie odroczenia kary pozbawienia wolności jest jak najbardziej możliwe. Jednakże, muszą ku temu wystąpić odpowiednie przesłanki, a ponadto trzeba je będzie jeszcze odpowiednio udowodnić przed sądem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości udzielenia odroczenia odbywania kary pozbawienia wolności lub uzyskać bezpośrednią pomoc w związku z twoją sprawą – skontaktuj się z naszą Kancelarią. Jako adwokat specjalizujący się w sprawach karnych, służę pomocą podczas każdego etapu postępowania karnego, przedstawię możliwości oraz rozwiązania dotyczące Twojego problemu.

Stan prawny na dzień 18 stycznia 2023 r.

Autorem treści merytorycznej jest asystent prawny – Maksymilian Sykulski.