Porozumienie rodzicielskie. Czy warto się dogadać w sprawie dziecka?
Sprawy sądowe trwają coraz dłużej, a moi Klienci niestety coraz częściej odczuwają przewlekłość i przesycenie postępowaniami w sądach… Czy jest na to jakaś rada? Czy możemy mieć na to jakiś wpływ? Odpowiedź brzmi – tak, przy odrobinie dobrych chęci obu stron oraz mojej pomocy prawnej postępowanie sądowe może potrwać znacznie krócej, a sprawa może zostać zakończona w kilka miesięcy, a nie lat. Nie rozmawiasz ze swoim eks? Żaden problem – skontaktuję się z nim w Twoim imieniu i przedstawię wstępną propozycję uregulowania kwestii związanych z opieką nad Waszymi dziećmi.
Co to jest rodzicielski plan wychowawczy?
Podstawą prawną rodzicielskiego planu wychowawczego jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 58 § 1 k.r.o.). Przepisy te stanowią, że rodzice mogą przedstawić sądowi porozumienie w trakcie sprawy rozwodowej – albo wraz z pozwem o rozwód, albo po wszczęciu procesu o rozwód. Niezależnie od tego plan taki z powodzeniem sporządzić można w każdej sprawie związanej z ustaleniem miejsca pobytu dziecka czy w sprawie o kontakty. Mówiąc prościej – jest to Wasza umowa w zakresie najważniejszych kwestii związanych z opieką nad dziećmi. Podpisany przez rodziców plan wychowawczy może z powodzeniem zastąpić sądowe orzeczenie o kontaktach.
Co można uregulować w porozumieniu rodzicielskim?
Rodzice w ramach pisemnego porozumienia mogą uregulować kwestie dotyczące m. in.:
- wychowania i utrzymania dziecka,
- określenia miejsca jego pobytu,
- władzy rodzicielskiej,
- kontaktów z dzieckiem,
- czy dzieckiem mogą zajmować się osoby trzecie,
- w jaki sposób każde z rodziców może zabierać dziecko za granicę,
- kto będzie w posiadaniu dowodów osobistych i paszportów dziecka,
- w jaki sposób rodzice będą zapewniać dziecku opiekę podczas choroby,
- wyboru szkół dziecka.
Dlaczego warto napisać plan wychowawczy?
Rolą porozumienia wychowawczego – jak każdej umowy – jest wyeliminowanie przyszłych sporów i nieporozumień. Najważniejszym argumentem w moim przekonaniu jest jednak to, że w ten sposób unikniesz ingerencji osób trzecich w Twoje prywatne życie oraz decydowania przez Sąd co jest lepsze dla Ciebie i dla Twojego dziecka, ponieważ o tym wiesz najlepiej tylko Ty. Nie istnieją także żadne przeszkody, aby ustalone pomiędzy Wami zasady zmieniły się lub ewoluowały w razie potrzeby w przyszłości. Co więcej, podpisanie porozumienie nie oznacza, że musicie się sztywno stosować do wszystkich wskazanych tam postanowień, o ile obie strony wyrażą na to zgodę. Jak widać, wiele zależy od Was, w tym także to, jak długo będzie trwało postępowanie przed Sądem.
Mediacja i polubowne zakończenie sprawy to aktualnie najlepsze, najtańsze i najkrótsze rozwiązanie dla każdej ze stron, niezależnie po której stronie barykady stoisz. Jako adwokat i mediator doradzę Ci jakie rozwiązanie jest możliwe i najlepsze w Twojej sytuacji, a także pomogę Ci sporządzić projekt porozumienia rodzicielskiego.
Stan prawny na dzień 19 października 2021 r.