Rozwód bez rozprawy 2021. Kolejny wyrok rozwodowy bez stawiania się w sądzie
Kolejni eks-małżonkowie zadowoleni z szybkiego i skutecznego uzyskania rozwodu. We wrześniu moi klienci otrzymali wyrok rozwodowy wyłącznie w oparciu o przygotowane przez Kancelarię dokumenty, bez stresu, obecności w sądzie, udziału w rozprawie, zbędnych pytań i bez konieczności widzenia się z dotychczasowym partnerem. Co więcej, mają wspólnego syna. Pozew został złożony 7 lipca 2021 roku, zaś wyrok rozwodowy uzyskaliśmy już po niemal dwóch miesiącach – 22 września 2021 roku. Jak to możliwe?
Covid, oprócz wielu utrudnień i niedogodności, wprowadził też nową możliwość dla małżeństw, które chciałyby w sposób jak najmniej uciążliwy i relatywnie tani oraz szybki dostać rozwód. Na podstawie przepisów covidowych Sąd ma możliwość orzeczenia rozwodu na tzw. posiedzeniu niejawnym, czyli bez obecności stron oraz pominięcia dowodu z przesłuchania stron, bez wyznaczania rozprawy, w oparciu o prawidłowo sporządzone i przygotowane dokumenty rozwodowe.
O szybki i bezbolesny rozwód zawnioskować można już w pozwie. Cała procedura odbywa się wówczas pisemnie, a Ty nie musisz stawiać się w sądzie, zaoszczędzając czas, energię i niepotrzebny stres.
Czy jest to możliwe w każdym przypadku – rozwód bez rozprawy?
O tym, czy w twojej sytuacji jest szansa na uzyskanie wyroku rozwodowego na posiedzeniu niejawnym, decyduje kilka czynników. Jako adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym, po wstępnej konsultacji i zapoznaniu się ze stanem faktycznym sprawy, jestem w stanie to określić. Co do zasady, obie strony muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie postępowania w taki sposób i rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym, a nadto złożyć pisemne oświadczenie wyrażające zgodę na pominięcie dowodu z przesłuchania stron przed sądem.
Co jeśli mamy dzieci? Czy wówczas możemy dostać rozwód bez rozprawy?
Posiadanie dzieci nie wyklucza oczywiście uzyskania rozwodu w powyższy sposób. Małżonkowie muszą jednak być zgodni co do tego, w jaki sposób chcieliby uregulować kwestie związane z władzą rodzicielską, alimentami, miejscem stałego pobytu dziecka czy kontaktami z dziećmi. Najłatwiejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sporządzenie i podpisanie planu rodzicielskiego, który należy złożyć w sądzie. Porozumienie rodzicielskie nazywane jest także porozumieniem małżonków lub planem wychowawczym, zaś przepisy regulujące porozumienie rodzicielskie zawarte są art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W sytuacji, gdy małżonkowie zdecydują się na rozwód i posiadają małoletnie dzieci, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Poprzez zawarcie porozumienia rodzicielskiego i złożenie podpisanego dokumentu do sprawy rozwodowej, małżonkowie mają możliwość zaproponowania ze swojej strony jak chcieliby wykonywać władzę rodzicielską i utrzymywać kontakty z dzieckiem po rozwodzie. Jeżeli sąd uzna, że treść porozumienia jest zgodna z dobrem dziecka, to uwzględni propozycje rodziców i zatwierdzi porozumienie.
Samodzielnie złożony pozew o rozwód. Czy można coś z tym jeszcze zrobić?
Oczywistym jest, że podejmując decyzję o rozstaniu, jak najszybciej chcesz się rozwieść. Nieprzemyślany pozew trafia do sądu i sprawa jest już w toku. Zastanawiasz się czy w takiej sytuacji jest jeszcze szansa, aby zrobić coś, co spowoduje, że jednak wizyta w sądzie nie będzie potrzebna, a Ty dostaniesz rozwód? Zazwyczaj taka możliwość istnieje, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie pozwu, zawarcie w nim wszystkich niezbędnych wniosków, dokumentów oraz załączników.
****
Jako adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych, przygotuję dla Ciebie pełen pakiet, dzięki któremu rozwód nie będzie już kilkuletnią gehenną. Załatwię wszelkie formalności, a następnie poinformuję Cię o wydanym wyroku rozwodowym. Proste, prawda?
Stan prawny na dzień 4 października 2021 r.